Reduceret vækst og stigende inflation i kølvandet på Trumps toldtrusler?

15 aug. 2025

Politik har ikke haft nogen væsentlig indflydelse på markedet. Det amerikanske aktiemarked steg med omkring 2,2 % i dollar i løbet af juli og er fortsat med at stige i starten af august. Wall Street er nu på sit højeste niveau nogensinde i dollar.

På handelsfronten har EU og Japan indledt forhandlinger om en ny teknologisk samarbejdsaftale, hvilket har bidraget til en vis optimisme. Samtidig annoncerede USA nye toldniveauer for over 60 lande natten til den 1. august, startende den 7. august, bortset fra Kina og Mexico, som vil få yderligere forhandlingstid. 

Med hensyn til virksomheder har rapporteringsperioden været i fokus. Virksomheder som Apple og Meta overgik forventningerne, mens Tesla endnu engang ikke levede op til salgsestimaterne. 

Siden begyndelsen af april, ”Befrielsesdagen”, har præsident Trump truet med toldsatser på alt fra 15% - 125% afhængigt af land, ugedag og måske humør. Hvad kan man sige om det?

  • Trumps nuværende importtoldsatser er i øjeblikket omkring 18 %, hvilket svarer til niveauet omkring 1930. Dette kan sammenlignes med gennemsnitlige toldsatser på omkring 2 % i løbet af det seneste årti. 
  • Indtil videre er priserne på importerede varer kun begyndt at stige marginalt i 2025. Men det skyldes i høj grad, at virksomhederne øgede lagrene betydeligt før toldsatserne. Fremadrettet vil de sandsynligvis være nødt til at hæve priserne for at kompensere, hvis toldsatserne forbliver gældende.
  • Ud over toldsatser risikerer reduktionen af udenlandsk arbejdskraft at bidrage til fremtidig inflation. Antallet af udenlandskfødte, der er begyndt at arbejde i USA, falder (efter at være steget med omkring 3-4 procent i mange år). I dag har landbrug og byggeri svært ved at finde billig arbejdskraft, hvilket risikerer at føre til prisstigninger. 
  • Indkøbschefer har historisk set været en fremragende indikator for inflation. De signalerer nu kraftigt øgede priser. Det tager normalt 3-9 måneder, før dette afspejles i inflationsstatistikkerne. Det er derfor rimeligt at forvente, at inflationen stiger til vinter.

Hvordan går det med den amerikanske vækst? 

  • I løbet af årets første halvdel er BNP-væksten halveret fra omkring 3 % i løbet af de seneste to år til omkring 1,3 %.
  • Det største problem med toldsatserne er den usikkerhed, de skaber. Hvilket niveau vil toldsatserne være på lang sigt? En virksomhed skal normalt forvente stabile forhold i mindst 10 år, før de investerer i en ny fabrik. Trumps løfter/trusler har indtil videre svinget uge for uge mellem f.eks. 15 % og 50 %. 
  • Ikke uventet signalerer indkøbschefer en lavere ansættelsesvillighed, hvilket allerede er begyndt at kunne ses i arbejdsmarkedsstatistikkerne.


Store investeringer i teknologi og øgede forventninger til AI (kunstig intelligens) er dog med til at afbalancere eventuelle negative effekter af toldsatser. 

Med hensyn til aktiemarkedet mener vi, at en stor del af den forventede økonomiske afmatning allerede er indregnet. Dette skaber plads til fortsat genopretning – især hvis den amerikanske politik bliver mindre vækstskadelig. Vi er derfor stadig relativt positive omkring det globale aktiemarked fremadrettet.